Herkes WAT'ın İyi Tarafından Bahsediyor İdealsas Hariç Kimse Negatif Şeylerden Bahsetmiyor


herkes wat'ın iyi tarafından bahsediyor idealsas hariç kimse negatif şeylerden bahsetmiyor

Cihan Bülbül

Work&Travel programıyla ilk tanışmanız nasıl oldu?

İlk Tanışmam üniversitede yapılan seminer programları ile oldu. Daha sonra çevremdeki insanların bu programa katılması ile yakından tanıma imkânı buldum.

 

İdealsas’ın bu programı tanıtmakta sana ne gibi faydaları oldu? Gitmeden önce sana anlatılanlar ile gittikten sonra gördüklerin ve yaşadıkların arasında bir fark var mıydı?

Tabii ki de, programın içeriği artısı ve eksisi ile detaylı bir şekilde anlatıldı. Ne denildiyse o gerçekleşti. Ekstrada bir durum söz konusu değildi.

 

Neden İdealsas? İdealsas, Work&Travel programı adına sana diğer şirketlerde olmayan ne sundu?

Her şeyden önce, güven ve dürüstlük benim için en önemli şeydir. Bu güveni İdealsas ile yaptığım görüşmelerde hissettim. Diğer firmalarda yaptığım görüşmelerde, herkes Work&Travel’in iyi tarafından bahsediyor kimse negatif şeylerden bahsetmiyor, yani orada ekstra olabilecek sıkıntılardan. Fakat İdealsas’ta her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve her şey çok acık ve netti. Ayrıca şirketteki müşteri ilişkisi çok samimiydi. Tabiri yerindeyse danışmandan çok bir arkadaş gibiydiler.

 

Bir sürü Yurtdışı Eğitim firmasının arasından İdealsas’ı seçtin. İdealsas sana Amerika’ya giderken ve gittikten sonra ihtiyacın olduğunda destek oldu mu?

Tabi ki de her zaman İdealsas desteği vardı. Bir problemin olduğunda danışabileceğin birilerinin olması çok güzel…

 

Amerika’nın hangi şehrine gitmeyi tercih ettin? Hangi işi seçtin, neden?

Ben New York Buffalo ya gittim. New York şehrine 650 mildi. Niagara Şelaleri’nin olduğu bölge…  Orada büyük bir dinlenme tesissinde, Lavvaza da çalıştım (bir tür Starbucks tarzı kahve satılın yerdi).

 

Vize aşamasında İdealsas sana danışmanlık hizmeti verdi. Bu hizmetin sana ne gibi faydaları oldu?

İdealsas’ın tecrübelerinden yaralanarak, gitmeden önce ne tip sorular çıkabilir onlar söylendi ve sorunsuz bir şekilde kolayca vize alabildim.

 

Amerika’ya gittiğinde havaalanında seni karşıladılar mı? Kalacağın yere nasıl gittin?

Beni herhangi bir karşılayan olmadı… Zaten öyle bir vaatte söz konusu değildi. Kalacak yerin adresi Türkiye’deyken bize verilmişti. Orada kendi imkânlarımızla motelimize gittik ve sorunsuz bir şekilde yerleştik.

 

İş yerin nasıldı? Çalışma ortamından ve yaptığın işten memnun kaldın mı?

Benim işyerim güzeldi, tesisin ortasında kahve satılan bir yerdi. Yaptığım işte iyiydi. Genelde kahve hazırlayıp müşteriye servis yapıyordum. Tabi bunu yanı sıra her işi herkes yapmak zorundaydı. Yer temizliğinden, depo da çalışmaya kadar her şeyi yaptık. Çünkü dediğim gibi herkes her işi bilmeli ve yapmalıydı sonuçta sistem buydu. Ara sıra sıkıntı yaşasak da ben memnundum.

 

Çalışma hayatına başladıktan sonra yaşadığın ülkeye ve yeni ortamına uyum sağlamakta sıkıntı yaşadın mı? Yaşadınsa bunları aşmayı nasıl başardın?

Şu bir gerçek farklı bir ülkeye gidiyorsun. Milleti, dini, dili, kültürü… Her şeyi farklı. İlk zamanlarda, yani ilk 2 hafta diyelim her şey çok zor geliyordu. Çünkü hiçbir şey bilmiyorsun anlamaya çalışıyorsun hatta anlayamıyorsun da... Ama zamanla her şeye alışıyorsun ve hayatın düzene giriyor. Bunu atlatmanın en ideal yolu, sabretmek ve zamana bırakmak. Tabi birde her şeyin mükemmel olmasını istememek. Çünkü mutlak surette hayatta sıkıntılar olacaktır ve bunlara takılmamak gerek. Aksi takdirde sıkıntılar çekilmez hale gelir.

 

İş yerinde senden başka Türk öğrenciler var mıydı? Program süresince arkadaşlarını Türk öğrencilerden mi yoksa diğer ülke öğrencilerinden mi seçtin?

İş yerinde benim haricim de 2 Türk daha vardı. Biri gece çalışıyordu. Onunla görüşme imkânımız olmuyordu. Diğer arkadaşla da çalışma saatlerimiz denk geldiğinde ancak görüşebiliyorduk. Fakat işyerinin bağlı olduğu McDonalds’da çalışsan Türklerin sayısı çoktu. Arkadaşlarım çeşitli milletlerdendi çünkü onları tanıma imkânı bulmuştum. Ama şu da bir gerçek, gezmeye veya dışarıya markete çıktığımda kesinlikle samimi olduğum bir Türk arkadaşımla giderdim. Çünkü diğer milletlerden gelenlerin çoğu hırsızlık yapmaya çok meyilliydi. Bu konuda da yabacı bir arkadaşımızın başı yanmıştı. Hiçbir şey yapmadığı halde polislerle uğraşmış, mahkemelik olmuştu. Onun için sohbet, muhabbet güzel ama beraber gezme ve alışveriş tavsiye etmem.

 

Çalışma saatlerin nasıldı? Fazla mesai yaptın mı?

Çalışma saatlerim çok karışıktı. Sabah saat 6’ta işe gidip 2’de geldiğim, öğlen işe gidip gece geldiğimde oluyor… Çalışma zamanın sabit olmaması çok kotu. Fazla mesai yapma imkânımız olmadı. Patronumuz sağ olsun çok para canlıydı. Overtime fazla yazdığı için hafta da 40 saatten fazla çalıştırmıyordu…

 

İstediğin ya da beklediğin kadar kazanabildin mi?

Gitmeden önce kafamda belli bir miktar koymuştum ve hedefimin %80’ni tutturdum.

 

Birikim yapabildin mi? Yoksa Türkiye’ye eli boş mu döndün?

Ben 2 ay kalmıştım oradaki masraflarımı karşıladım, buradan götürdüğüm cep harçlığımı ve hediyelerimi de alıp birazda gezip Türkiye’ye geldim.

 

Daha fazla para kazanmak istiyorum diyenler için ikinci hatta üçüncü bir iş bulmak zor mu?

Açıkçası benim gittiğim yerde 2.iş imkânı zordu ve benimde çalışma saatlerim sabit olmadığından maalesef fazla bakamadım. Fakat 2.iş yapabilmek mümkün, bu yaşadığınız eyalete ve ilk işinize bağlı.

 

Amerika’ya gittiğin zaman kalacağın yer konusunda bir zorluk yaşadın mı? Yoksa belirtildiği gibi her şey hazır mıydı?

Çok bir zorluk yaşamadım. Elimde zaten adres vardı yani her şey düşünülmüş ve hazırdı…

 

Kaldığın yerle çalıştığın yer arasındaki mesafe ne kadardı?

15 mil falandı.

 

Ulaşım konusunda herhangi bir zorluk yaşadın mı? Hangi ulaşım aracını kullandın?

İşveren ulaşım sağlıyordu, servis vardı.

İş dışında gezip dolaşma fırsatın oldu mu? Nereleri gezdin? Bu programa katılacak olan öğrencilere nereleri gezmelerini önerirsin?

Bana yakın olması sebebiyle Niagara Şelaleri’ne gittim. Daha sonra New York’a gittim. Orada meşhur ve ünlü her yeri gezdim. New York’a mutlak surette gidip gezmek ve alışveriş yapmak lazım…

 

Amerika’da yaşayan insanlar hakkındaki görüşlerin nelerdir?  Size yaklaşımları nasıldı? Samimi ve sıcak mı? Yoksa soğuk ve önyargılı mı?

Samimi, sıcakkanlı ve kolay iletişim kurulabilen insanlar bence.

 

Amerika’nın yemeklerinin çok kalorili olduğu söylenir. Yiyecek konusunda bir sıkıntı yaşadınız mı? Daha çok nerelerde yemek yedin?

Tabi ki de en büyük sorunumuz yemekti… En güzeli marketten malzeme alıp, Türk usulü yemek yapmaktı.

 

Yeni bir ülkede yaşamaya başlayan insan gittiği ülke ile kendi ülkesi arasında çeşitli karşılaştırmalar yapar.  Sence Amerika’da olup da keşke Türkiye’de de olabilseydi dediğin yönler oldu mu? Ya da tam tersine Türkiye’nin ve Türklerin sahip olup da Amerika’da olmayan eksiklikler tespit ettin mi?

Amerika’da beni en çok etkileyen insanları oldu. Orada insana ayrı bir değer var. Bir sıkıntınız olduğunda ve bir şey hakkında bilgi edinmeniz gerekiyorsa o konuda yapabilecekleri tüm yardımı size yapıyorlar.

 

Bundan sonra Amerika denince aklına ilk gelen ne olacak? Seni en çok etkileyen yönü nedir Amerika’nın?

Özgürlük ve insana değer…

 

Amerika’ya gitmeden önceki dünyaya bakış açınla şu anki bakış açın arasında bir değişiklik oldu mu?

Kesinlikle. İnsanın ufku genişliyor. Artık olayları daha iyi değerlendirebiliyor, daha iyi analiz edebiliyorsunuz.

 

Work and Travel programına keşke katılmasaydım dediğin seni hayal kırıklığına uğratacak durumlar oldu mu?

Zaman zaman sıkıntıya düştüğümde, özellikle su, yemek ve ulaşım mevzusunda Türkiye’yi çok aradım. Bazen diyordum, nerden girdik bu işlere diye. Ama sonuçta şimdi onlar bile çok güzel hatıralar olarak kaldı hayatımda.

 

Work and Travel programının sana en cazip gelen ve sana en fazla katkısının olduğunu düşündüğün yönü nedir?

Tek kelime ile Özgüven…

 

Work&Travel’ın İngilizceni geliştireceği söylendi. Doğru mu? Gerçekten de artık daha mı iyi konuşabiliyorsun?

Açık konuşmak gerekirse, çok değil. Gelişiyor fakat bir yere kadar ondan ötesi yok. Çünkü oralarda konuşulan kelimeler cümleler hep aynı şeyler, günlük konuşmaydı.

 

Amerika’da yaşamış biri olarak yeni katılımcılara tavsiyelerin ya da uyarıların var mı?

Work And Travel kesinlikle katılması gereken bir program. Çok amaçlı gelişim söz konusu, bu bir fırsattır ve değerlendirilmelidir. Gitmeye niyeti olan ve gidecek olan arkadaşlara tavsiyem, kesinlikle tek gitsinler. Orada öğrenilecek çok şey var… İnsan İngilizceyi zora düştükçe öğreniyor. Ve son bir şey daha, hayat orada tozpembe değil… Her şeyi göze almış sıkıntıya hazırlıklı olarak gidilmeli….

 

Herkese iyi şanslar…

 

Cihan BÜLBÜL

Fatih Üniversitesi, Uluslar Arası İlişkiler

2007 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, New York Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

cihan-bulbul_2344f06d-949e-4124-8f63-7fcb767dd7c6.jpg