İlk Defa Uçağa Binecektim, İlk Defa Ülke Dışına Çıkacaktım Ve İlk defa Bir Yerde Çalışacaktım


ilk defa uçağa binecektim, ilk defa ülke dışına çıkacaktım ve ilk defa bir yerde çalışacaktım

Gökhan Tavşan

Öncelikle gerek program öncesi ve gerek program sonrası göstermiş olduğunuz yardım ve kolaylıklardan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Bildiğiniz üzere ben Pennsylvania eyaletinde 3 ay boyunca kaldım ve programın son zamanlarında New York’u gezme fırsatı elde ettim. Programa katılacak olan arkadaşlarımıza öncelikle uçuş ve yasal olarak çalışma esnasında gerekli olacak tüm evrak, dosya ve belgelerinin hazır olup olmadığını, ayrılmadan kontrol etmelerini önemle hatırlatıyorum, biliyoruz ki bu tur belgelerin eksik çıkması durumunda geri dönüş olmadığı için önemli problemlerle karşılaşma ihtimali doğabilir.

 

Nitekim ben tüm ve belge ve evraklarımı hazırladım ve yanıma bazı kişisel eşyalarımı aldıktan sonra havaalanının yolunu tuttum, artık gitmek için hazırdım önümde uzun bir yolculuk vardı, bağlantılı bir uçuşa sahiptim (İstanbul-Amsterdam-Detroit-Pennsylvania) sevinçli olduğum kadar heyecanlıydım da, Detroit'e kadar güzel bir yolculuk geçirdim ama ne olduysa oraya indikten sonra oldu, uçağımız 1 saat rötar yapmış ve ben son uçağımı kaçırmıştım ve Amerika'ya gelir gelmez benim Amerika maceram bu şekilde başlamış oldu:) neyse ki bir yolunu bulup Pennsylvania' ya gelebildim.

 

İlk zamanlarda tabi ki ben de oranın kültürüne alışmak adına biraz zorluk çektim ama günler geçtikçe çabucak oranın yasam tarzına adapte olabildim. Güzel bir işim ve arkadaş grubum vardı ve işimi artık gerçekten çok iyi yapar hale gelmiştim, kendim McDonalds'da Front Counter görevlisi olarak çalışıyordum, müşterilerden sipariş alıp onlara yemek konusunda yardımcı oluyordum. Bu benim için büyük bir fırsattı günde yüzlerce müşteriyle yüz yüze konuşma fırsatım olup bu benim mevcut olan İngilizce seviyemi bir kademe arttırmak için iyi bir imkândı ve bende bunu iyi bir şekilde değerlendirdiğime inanıyorum. Elbette bende kimi zaman maddi-manevi zorluklarla karşılaştım ve bunlar bana gerçekten tecrübe kazandırmış oldu ve ben bunları zamanla atlattım, artık o gibi durumlarda neler yapılması gerektiği hakkında bilgi sahibi oldum.

 

Programın benim için ayrı bir önemi de; ilk defa uçağa binecektim, ilk defa ülke dışına çıkacaktım ve ilk defa bir işyerinde çalışacaktım, kendim çalışıp kendi paramı kazanacaktım ve bunları bilmek çok heyecan vericiydi. Orada yaşadığım müddetçe gerek eyalet içi ve gerekse eyalet dışında birçok şehri gezme fırsatım oldu bu sure zarfında ise çok güzel arkadaşlar edinme fırsatı elime geçti. Benim için harikulade bir duyguydu, bambaşka bir yaz dönemi geçiriyordum ve çok mutluydum ve nitekim aynı güzel duygularla programı tamamlayıp ülkeme hayırlısıyla dönüş yapmış oldum.

 

Programa katılmak isteyen arkadaşlara gelince onlara şunları söyleyebilirim; Gerçekten seveceğiniz ve sizi maddi ve manevi acıdan tatmin edecek işleri seçmeye çalışın. Yanınıza mutlaka ilk birkaç hafta size yetecek kadar para bulundurun. Sorumlu olduğunuz işi elinizden gelen en iyi şekilde yapın çünkü oradaki işverenler çalışkan ve istekli olan çalışanlarını severler ve onları maddi-manevi her zaman kollarlar. Son olarak ve en önemlisi bir kültürü yansıttığınızı asla unutmayın; bu yüzden her zaman açık sözlü, ahlaklı ve dürüst olun çünkü bir Türk olarak hiçbirimiz ülke ve milletimizin kotu şeylerle anılmasını istemeyiz

 

Siz birkaç paragraf demiştiniz ama sanırım benim paylaşacaklarım biraz uzun oldu:) ama inanın daha sizlere hiç bir şey anlatmadım:) Son olarak e-maile birkaç resim ekliyorum.  Yüksek Lisansa başlamam durumunda sizlerle bir başka Amerika macerası neden olmasın. Hoşçakalın...

 

Gökhan TAVŞAN

Erciyes Üniversitesi, Makine Mühendisliği

2008 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Pennsylvania Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

gokhan-tavsan_758d15db-2309-406c-9e1c-5b8ca3ab54e6.jpg