İngiltere Vizem 1 Senelik Çalışma İzniyle Birlikte Geldi


ingiltere vizem 1 senelik çalışma izniyle birlikte geldi

Şükrü Ulupınar

Merhabalar… Biraz kendimden ve İngiltere’de bulunduğum süre içinde edindiğim izlenimlerden bahsetmek isterim. Turizm mezunuyum ve Marmaris’te turizm işletmeciliği yapmaktayım. Turizm denilince maalesef oturarak para kazanılmıyor. Durmadan mücadele etmek gerekiyor. İşletmenize gelen yabancı misafirlerin kültürlerini, en önemlisi de dillerini bilmek gerekiyor. Ben de bu düşüncelerle İngilizce üzerine yoğunlaşmaya karar verdim.

Ülke olarak da İngiltere’yi düşündüm. Ve başladım araştırmalarıma. Üniversite eğitimimden bu yana Work and Travel tarzı programları çok hoşuma gidiyordu ama üniversitedeyken gitmek nasip olmadı. Bu düşünceler içindeyken İdealsas ile tanıştım ve mükemmel programlarına kayıt olmaya karar verdim. Tam bana göreydi. İngiltere’de önce dil eğitimi, sonra çalışma imkânı, hem de kendi işim olan otelcilik sektöründe. Lise ve üniversitede İngilizce seviyemi Intermediate yani orta düzeye çıkardım. Bu hem vize almamda hem de okula kayıt olmamda işimi oldukça kolaylaştıran bir etken oldu. Çünkü program için orta düzey İngilizce gerekiyordu. Eğer herhangi bir programa kayıt olmak isterseniz sadece programınızı seçin ve İdealsas’ın uzman personellerine bırakın her şeyi. Onlar profesyonel şekilde neyin nasıl olacağını size anlatıp vizenizi kolayca alıyorlar. Kendi başınıza denemeyin derim, ben denedim ve Almanya’dan iki kez ret aldım. Vize alma konusunda mutlaka profesyonel destek alın.

Vizem geldiğinde 1 senelik çalışma iznini de görünce çok şaşırdım. Ben aslında 1 senelik vize vermezler diye düşünüyordum ama yanıldım. Hemen biletimi aldım ve Londra’daki Gatwick havalimanına indim. Havalimanına ilk girişte İdealsas zaten okulla ilgili tüm belgeleri veriyor. Ben dönüş biletimi de gösterdim, polis baktı hepsine ve hiçbir soru sormadan sadece bir form doldurttu ve İngiltere’ye Hoş geldiniz dedi. Hiç zorluk çıkarmadılar. Bence dönüş biletinizi de mutlaka alın. Okulun bulunduğu Canterbury’e gitmek için taksi tutmadım, çünkü çok pahalıydı (115 Sterlin). Sabahın ikisinde havalimanına indim ve hemen dışarı çıkmak yerine sabah 6’ya kadar bekledim. Sabah 6’da Canterbury’e giden otobüs gişesinden biletimi aldım ve çok daha ucuza gelmiş oldum. Çoğu havalimanında otobüs ve tren yolculukları var bütün şehirlere. Ulaşım imkânı sınırsız burada. Taksiye hiç ihtiyaç olmadı burada. Tüm anlattıklarımı insanlara sora sora öğrendim ve sorduğum herkese bana yardım etti. İngilizler söylenilenlerin aksine bu konuda çok sıcak ve yardımsever insanlar. Hatta beni şaşırır diye yaşlı bir kadın otobüs durağına kadar götürdü.

Programın ilk aşaması gereği Stafford House School of English’de 8 haftalık bir eğitim alıyorum şu günlerde. Burada ortam çok güzel. Canterbury güzel bir şehir. Okul merkezde ve öğle saatlerinde 1,5 saat arada çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Haftasonları Londra’ya gidebilirsiniz, otobüsle sadece 1,5 saat sürüyor.

Yanında kaldığım aile çok iyi gerçekten. Evde aile gibi oluyorsunuz. Evin bir anahtarı veriliyor ve siz de istediğiniz zaman eve girip çıkabiliyorsunuz. Asla ne yaptığınıza karışmıyorlar, odanıza gelmiyorlar. Bazı arkadaşlar ailelerinden memnun değillerdi. Eğer öyle bir durumda okula iletirseniz hemen başka eve yönlendiriyorlar. Ayrıca neden belirtmenize gerek yok. Sadece memnun değilim demeniz yeterli.

Kısacası sıcak bir ortam ve ben çok sevdim. Burada İngilizler, Müslümanlar hakkında iyi bilgilendirilmiş. Yemeklerde domuz eti vb yok. Okulda her gün çeşit çeşit yemek çıkıyor. Yemekleri yağsız yapıyorlar ve ekmek yok, çok sağlıklı besleniyorlar. Şimdilik izlenimlerim bu şekilde.

Şükrü ULUPINAR

Marmaris’te Turizm İşletmecisi

Stafford House Canterbury Dil Okulumuzda İngilizce dil eğitimi aldı

İngiltere, Canterbury

TÜM DİL OKULU REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

17 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

sukru-ulupinar_f3f71be5-f742-42b1-86ac-b32250a5d6ae.jpg