İşimi İdealsas İnternet Sitesinden Kendim Seçtim


işimi idealsas internet sitesinden kendim seçtim

Seçkin Keleşoğlu

Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

Özellikle yurt dışını görmek. Farklı kültürleri tanımak. Değişik arkadaşlıklar kurmak. Gezmek

 

Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

Hiç bilmediğim bir yere gitmenin verdiği tedirginlik.

 

Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı? 

Gidecekleri yeri iyi seçmeliler. Evraklarını büyük bir titizlikle hazırlamalılar. Kendileri fazla kaptırmamalılar. Vizenin alınamaması çok büyük hayal kırıklığı doğurabilir.

 

İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas’ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? “W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli” ?

Çok önemli. İdealsas`ın, iş tercihi sırasında iş seçeneklerini netten online olarak görebilmemi sağlaması benim için ikinci etken oldu. Birinci etken ise referans almam. Mağdur kalan arkadaşla karşılaşmadım fakat mağdur olanlar olduğunu duydum (otel rezervasyonu yapılmamış, taahhüt edilen işi yok gibi)

 

İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

Hazırlık sınıfını okumuş her öğrenci teknik olarak İngilizceyi öğrenmiş olabilir fakat uygulamaya gelince çuvallar. Bu sebeple sürekli orada İngilizce konuşarak dilini iyi bir düzeye getirebilir. Benim de İngilizcemde fark edilir bir ilerleme oldu

 

Gitmeden önce işiniz bellimiydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

Gitmeden önce eğlence parkında çalışacağımı biliyordum fakat ne işi yapacağım net değildi çünkü yapılacak iş oraya gidince seçiliyor. Eğlence parkındaki iş çeşitleri: lifeguard, security, admission, food service, park service.

 

Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

Haftada minimum 40 saat idi fakat parkta çok müşteri olmadığı zamanlar erken gönderdikleri oluyordu böylece haftalık çalışma saati 40 saatin altına inebiliyordu. Mesai ücreti almıyorduk. 40 saatin üstüde aynı ücretlendiriliyordu. 2. bir işte çalışma imkânı var fakat şarlar çok zorlaşır.

 

İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

İlk günlerde çok yabancılık çektik. Fakat bu zamanla aşıldı. Çünkü herkes bizim gibi ve herkes birileriyle tanışma çabası içerisindeydi

 

Amerika’da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

Maryland, Laurel. Washington`a yakın olduğu için gezecek yer bulmakta sıkıntı çekmedik. Fakat toplu taşıma olayı çok zayıf. Hatta yok gibi bir şey. Çünkü herkesin aracı var ve yakıt çok ucuz. Ulaşım konusu, Washington metrosu yakın olduğumuz için pek problem teşkil etmedi fakat şehirden uzakta yaşayan arkadaşlar için büyük sıkıntı olabilir.

 

Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

Kesinlikle hayır, gayet sıradan. Fakat alıştıktan sonra, yani ülkemize göre sıra dışı olan sosyal düzene ve temizliğe alışmak gerek.

 

İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

Haftada 4 gün çalışıp 3 gün geziyorduk. Bol bol gezdik yani. Gezmek için çok para harcamak kendi elinizde fakat şehir içi ulaşım çok büyük para değil örneğin evden Washington`a gitmek 3,5 $`a mal oluyordu.

 

Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

İşyeri ayarladı ve çok güzeldi. Amerikan vatandaşlarının da kaldığı, merkezi kliması, her türlü ev gereçlerinin içinde olduğu, havuzu ve fitness salonu olan bir sitede kaldık. Haftalık 84$ maaşımızdan kesiliyordu.

 

Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

Haftada bütün giderler (vergi, konaklama, işyerine ulaşım gibi) çıkınca net 100$ gezmek ve yiyecek için yeterli. (kendini fazla yormak, para biriktirmek isteyenler hariç)

 

Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

Yanıma 1000$ harçlık aldım. Para kazanmak amacım olmadığı için dönerken sadece 200$ gibi yol harçlığı vardı. Orada da kendimi yormadan, haftalık geçimimi sağlayacak kadar çalıştım.

 

Seçkin KELEŞOĞLU

Yıldız Teknik Üniversitesi, İşletme

2004 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Maryland Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

seckin-kelesoglu_28c66ddc-ae9e-4fc5-a07d-7e14751a9ffc.jpg