Kesinlikle İyi ki İdealsas Aracılığıyla WAT Yapmışım Diyorum Çünkü


kesinlikle iyi ki idealsas aracılığıyla wat yapmışım diyorum çünkü

Sezen Yıldırım

Work and Travel programını seçme sebebiniz neydi?

Bu programa katılmayı istedim çünkü hem İngilizcemi geliştirmek istiyordum hem de Amerika’da olma rüyasını yaşamak istiyordum.

 

Work and Travel programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa nelerdi?

Beni nelerin beklediğini bilmediğim ve yalnız gittiğim için ister istemez endişelerim vardı. 

 

Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı? 

Başvuru sürecinde bir zorlukla karşılaşmadım. Neler yapmam gerektiğini Gökçe Hanım sürekli maillerle ayrıntılı bir şekilde anlattı. Onun dışında istediğim zaman ofise gidip aklıma takılanları sorma, konuşma şansımda vardı. Vize öncesinde sorulabilecek sorular konusunda, uçak biletleri, iş ayrıntıları, iş seçimi vs. her konuda yardım aldım.

 

İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas'ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? "W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli"

Kesinlikle iyi ki İdealsas aracılığıyla Wat yapmışım diyorum çünkü orda da her durumda şirketinizle iletişim halinde oluyorsunuz ve İdealsas dışında başka bir şirketle gelen bir grup arkadaş bazı problemlerinde hiç bir şekilde kendi şirketleriyle iletişime geçememişlerdi. 2013 yazı için WAT düşünen birkaç arkadaşımı da gönül rahatlığıyla İdealsas'a Gökçe Hanıma yönlendirdim.

 

İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

Gitmeden önce belli bir seviyede İngilizcem vardı elbette ama en büyük eksikliğim pratik yapmıyor olmaktı. Çalıştığım yerindeki konumum itibariyle de günde en az 200-250 müşteriyle muhatap oluyordum. İlk başlarda anlamakta ve derdimi anlatmakta çok güçlük çeksem de bir yerden sonra zaten alışıyorsunuz.

 

Gitmeden önce işiniz belli miydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? 

Gitmeden önce işim belliydi. Virginia, Richmond'ta McDonalds'ta çalıştım ve işimden de, iş arkadaşlarımdan da memnundum.  

 

Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

Genelde günde 8 saat ve haftada 4-5 gün çalışıyorduk. Mesai olarakta akşam mesaisinde çalıştık ama manager imiz çok iyi bir insandı ve istediğimiz takdirde sabah mesaisine de geçme şansımız vardı.

 

İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Benim iş yerimdeki tek sorunum managerlarımızdan birisinin bana takmış olmasıydı. Benim dışımda çalıştığım McDonalds'ta çalışan 3 Türk daha vardı ama onların hiçbirisine bana yaptıklarını yapmadı. Ettiği bütün hakaretlere rağmen genelde sesimi çıkarmadım. Zaten diğer manager ve çalışanlarda bizi çok seviyordu. Ama malum managerımız, adı Sonya, ciddi bir tavır gördüm. En sonunda da zaten isyan ettim. Travel'a başlamamıza son 1 hafta kala ben ve erkek arkadaşım işten atıldık. Aslında işle ilgili verilecek çokta bi tavsiyem yok. Her konuda çok anlayışlı managerlarla çalıştım çünkü.

 

Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

3 ay boyunca Richmond'ta kalınca gerçekten bi yerden sonra çok sıkılmıştım çünkü iş beni cıdden cok yoruyordu. Ama travel kısmında gercekten büyüleyiciydi. 

 

Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

Konaklama zaten gitmeden önce ayarlanmıştı. 4 kişi olarak gittik ve bir otelde kaldık 1 ay boyunca. haftalık kişi başı 110$ verdik. Daha sonra bir ev kiraladık yine 4 kişi ve 2 ayda orda kaldık. Aylık kişi başı 150$ verdik.

 

Program sonunda size sunulan gezi ve seyahat hakkını kullandınız mı? Program sonu gezisini yeni katılımcılara tavsiye eder misiniz? Bu gezi çok maliyetli oldu mu? 

Travel kesinlikle yapılmalı. Cunku dedigim gibi Richmond'tan cok sıkılmıstım ve traveli düsünerek orda günleri gecirdim bi yerden sonra. 2 haftalık bi gezi yaptık. Gittiginiz şehirlerde kalacagınız yerlere önceden rezervasyon yaptırırsanız kesinlikle cok daha hesaplı olacaktır, biz öyle yapmıştık ve elimizde olan parayla olabildigince gezdik. 

 

Sezen YILDIRIM

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler

2012 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Virginia Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

sezen-yildirim_ee15b965-3665-4284-bde7-e2d77ffcdc0f.jpg