Mc Donalds'da 3 Ay Çalıştıktan Sonra 2. ve 3. İşleri de Bulabildim


mc donalds'da 3 ay çalıştıktan sonra 2. ve 3. işleri de bulabildim

Yasin Çınar

2 Yıl araştırmıştım... Daha şirketleri tanırken İdealsas’la görüşmeye gittiğimde o kadar gerçekçi bir tablo çıkarıldı ki önüme, öyle her şeyin birçok WAT acentesinin söylediği kadar da Amerikan Rüyası olmadığını anladım, hayatın ve programın tam da kendisini anlatmıştı bana İdealsas, önce nelerle karşılaşacağımı nasıl baş edeceğimi, kendiliğinden gelmeyeceğini hiç bir şeyin... Döndükten sonra zengin olmayacağımı da… Hâlbuki bir çoğu dönüşümde dolar $$$ milyonerleri gibi iyi kazanacağımı söylemişlerdi:-) İngilizcemin sırf ben Amerika'ya ayak bastım diye akıp gideceğinin aksine, geliştiremeyebileceğim gibi bir gerçeği çekinmeden, müşteri kaybetme korkusu olmadan söylediler ve ben de ancak bu kadar açık sözlü olan bir şirketi seçebildim çünkü araştırmam çok uzun sürmüştü...

 

Gidene kadar her türlü işlemi şehir seçimi bile dâhil İdealsas önerdi, kendileri halletti ben sadece para kısmına geciktirmeden baktım ve vize görüşmesine girdim sadece, tam da şirkette söylenen tüyo sorular soruldu ve kolaylıkla vize de aldım... Vaat edilenin dışına  çıkılmadı... Artık Amerika'daydım ve yanız gitmek istediğim için de yalnız gittim. Söylenenler yine harfiyen çıkmıştı, İdealsas’ın ayarladığı işin dışında ikinci iş bulmak çok zordu, günlerce yürüdüğümü bilirim ama orada 15 kadar Türk arkadaşlarımızla karşılaştığımda farkın farkına vardım çünkü hepsi tam da benim kaldığım otelin yanındaki WET AND WILD adıyla bilinen su parkında çalışacaksınız diye kandırılmış ama ortada ne iş vardı ne başka bir şey. Yine onlar gibi diğer Jamaikalı gençler de kandırılmıştı. Bizim Türk arkadaşlar lanet okumaya başlamıştı şirketlerine ki karşılaştırıyorduk şirketlerimizi, ben anlattığımda İdealsas’ın bana sunduklarını birçoğu kontak için bilgiler istediler, verdim de, bir daha ki yıl İdealsas’la geleceklerini söylediler. Peki, ne mi oldu kandırılan arkadaşlara? İş bulamadılar ve başka eyaletlere iş aramak için gözü kara gittiler, daha sonra haber alamadım...

 

Peki ben? Orlando'da Amerika'nın en geniş-büyük McDonalds'ında 3 ayı aşkın çalıştım, bir zamandan sonra  2. ve 3. işleri de bulabildim kendi girişimlerimle ama dediğim gibi bu tamamen sizin aktifliğiniz ve girişiminiz ile alakalı. Çünkü 3 ay boyunca hiç iş bulamayıp sürekli Türkiye'den para isteyerek TATİL gibi kalanlar da vardı... Açıkçası 2 işte birden çalışmak çok zordu, ben de gitmeden ne kadar zor olabilir  diyordum ama yaşamak gerekli çünkü verdikleri paranın centi centine hakkını alıyorlardı... Gezme imkânı da bulabilmiştim, Florida’da olduğumdan Miami ve Kissimi’ye gittim. New York'a da Türkiye'ye dönerken gittim. Para konusu mu:-) Orada sıkı çalışma, hırs ve en baştan İdealsas’ın verdiği öğütlere göre hayatımı  ayarlamalarım ardından, Türkiye’ye dönerken 3.500 dolar nakitim vardı. Diğer harcamalarımın dışında ama tabi daha önce de dediğim gibi bu da tamamen size kalmış çünkü tek işle bunu yapmak çok zor; zira haftalığınız yalnız otel ve yiyecek olarak uçabilirde. Eğer bir işte çalışırsanız ve çok harcama yaparsanız.

 

İngilizce konusu ki beni ne para, ne gezmekti, beni tatmin edecek olay, İngilizceydi. Bulduğum 2.işte kasiyerlik yaptım, çok sosyal bir ortamdı ve kendimi inanılmaz geliştirdim. Bu konuda aynı zamanda McDonalds'da da arka tarafta değil Bistro denen kısımda idim, ki burası en sosyal, müşteriyle iç içe olan bölümüydü. Bundan dolayı da konuşmamı akıcı yapabildim... Tabi burada benim kısmetli olmamın etkisi büyük. Türkiye'ye döndüğümde alamadığım son Paycheck’i de İdealsas getirtti Türkiye’ye, benim bir faktörüm olmadı, vergi iadelerinde de bütün işi İdealsas hallediyor ki bir çok şirket siz Türkiye'ye döndükten sonra değil daha siz Amerika'da iken sizi tanımıyor:-) Komik ama gerçek!!!.. 

 

Şimdi sıra sizde, her şirkete sorun ama İdealsas’ı es geçmeyin, HAYAT TECRÜBEDİR ANCAK KÖTÜ TECRÜBE BİR HAYATA BEDELDİR. Kendinize iyi bir kılavuz edinin derim ben hem de daha yolun başından... Bana sormak istediğiniz bir şey olursa, yassin1907@hotmail.com hem Msn, hem de e-mail olarak kullandığım adresime yazabilirsiniz, cevaplamaktan mutluluk duyarım.

 

Yasin ÇINAR

Sakarya Üniversitesi, Makine Mühendisliği

2008 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Orlando Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

17 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

yasin-cinar_65a9736b-4386-43c4-a368-b9a4566b28b6.jpg