Atlanta, Orlando, Miami Gibi Bir Sürü Yer Gezdik


atlanta, orlando, miami gibi bir sürü yer gezdik

Ali Kulak

Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

Temel sebep İngilizcemi geliştirmek istemem ve Amerikan rüyasını merak etmem.

 

Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

Tabi ki çekincelerim vardı. 11 Eylülden sonra Müslümanlara karşı Amerikalıların nasıl bir tavır aldığını bilmiyordum ve bu beni korkutuyordu. Bunun dışında hiç bilmediğim bir kültür, tanımadığım insanlar ve beni bekleyen bir sürü güzel şeyin yanı sıra tahmin bile edemeyeceğim bir sürü zorluk.

 

Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı?                        

Aslıda başvuru sürecinde konsolosluk dışında pek bir şeyle uğraştığım söylenemez gerekli belgelerin temini dışında. Çünkü bu işlerle daha çok şirket ilgilendi.                           

                                                     

İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas'ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? "W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli" ?

Orada firma mağduru kimseyle karşılaşmadım. Ama bu tür organizasyonlarda iş bilir ve güvenilir şirketlerle kontak kurmak çok önemli benim de bunun rahatlığını yaşadığım söylenebilir.

 

İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

Bu programın İngilizceme seviye olarak bir katkısı olmadı. Ben konuşmakta zorlanıyordum. Bu programın daha ok benim konuşmama ve telaffuzuma çok katkısı olduğunu söylenebilir.

 

Gitmeden önce işiniz bellimiydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

Gideceğim yer belliydi fakat ne iş yapacağımı bilmiyordum. Eğlence parkına gitmiştim ve oradaki aletleri kullanmayı tercih ettim. Evet, bu işten memnun kaldım. Çünkü ayakta kalmanın dışında bir zorluğu yoktu ve son derece eğlenceliydi. Benin işimin yanı sıra yemek bölümünde pizza yamayı ve buna benzer işlerde çalışmayı tavsiye edebilirim.

 

Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

Günde 10 saatin altında çalışmıyorduk bundan dolayı ne fazla mesai olarak çalışmak söz konusu değildi. Saat olarak yeterince çalıştığımızdan ikinci bir işte çalışmadım.

 

İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

İşte zorlandığım bir şey olmadı. Konuşmakta zorlandığım için ilk başta biraz zorlandım fakat bunu da çabuk atlattım.

 

Amerika'da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

Alabama eyaletinin Bessemer şehrine gittim. Orda herkesin arabası olduğu için toplu taşıma gelişmemiş yani arabasız bir yere gidilmiyor. İşe gidişlerimiz için ise bizi şirketten almaya geliyorlardı. Bir otelde konakladık. Beslenme konusunda ise alış veriş yapıp kendimiz bir şeyler hazırlıyorduk. Bunların dışında orada insanlar beklemediğim kadar iyi, sıcak ve yardım severdi. Çalıştığımız yerde Türk arkadaş çoktu hemen hemen her akşam iş çıkışında şarkılar ve türküler söylüyorduk ve bu oradakilerin çok hoşuna gidiyor bize katılıyor ve bizimle eğleniyorlardı. Kısacası çok güzeldi çok memnun kaldım.

 

Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

Amerika´daki her yere bir düzen hâkim ve her yerin kendine özgü kuralları var. Kimse bu kurallara ve düzene aykırı hareket etmiyor. Filmlerdeki kadar olmasa da yeterince etkileyici ve insanın gezip görmek istediği o kadar çok şey var ki ve de hepsini görmek bir o kadar da zor. Çünkü çok büyük bir yer

 

İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

Gezmek için araba kiralamak gerekiyor ve biz de dört arkadaş öyle yaptık. Atlanta, Orlando, Miami, Deytona, Savannah, Saint Austin olmak üzere bir sürü yer gezdik. Biz dört kişi olduğumuz için çok büyük paralar harcamadık fakat epey para ayırmak gerekiyor.

 

Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

Buradan giderken şirketin bize vermiş olduğu bir otel adresi vardı elimizde. Oraya gidince de orda kaldık. Odalar dört kişilikti ve haftalık 255$ ödedik. Üç aya yakın bir süre kaldım.

 

Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

Masraflarımız bölündüğü için aylık aşağı yukarı 500$ yeterli oluyordu.

 

Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

Bütün masraflarım ve yanıma aldığım para da dâhil yaklaşık 2500$ masrafım oldu. Orada gitmek için harcadığım parayı hatta daha fazlasını kazanmak mümkün.

 

Program sonunda size sunulan gezi ve seyahat hakkını kullandınız mı? Program sonu gezisini yeni katılımcılara tavsiye eder misiniz? Bu gezi çok maliyetli oldu mu? Hangi eyaletleri gördünüz?

Evet kullandım. Daha önceki sorulardan birinde bu soruya cevap vermişti. Atlanta, Orlando, Miami,.. Evet, bu geziyi yeni katılımcılara tavsiye ederim. Dört kişi olduğumuz için çok masraflı olmadı ama olsa da buna değeceğini düşünüyorum. Bu programın en güzel ve en zevkli tarafı zaten bu gezme olanağı. Bence ellerindeki bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeye baksınlar. Umarım benim gibi memnun kalırlar.

 

Ali KULAK

Marmara Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi

2004 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Alabama Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

ali-kulak_e01a974a-e02d-4401-a15d-f6c1030f04b7.jpg