Old Orchard Beach'te Mükemmel Bir WAT Yaptım


old orchard beach'te mükemmel bir wat yaptım

Sema Meltem Saydam

Her şeyden önce şunu belirtmeliyim ki, WAT çok önemli bir deneyim. Sorumluluk almayı öğrendiğiniz, farklı bir kültürü tanıma şansı elde ettiğiniz ve elbette yabancı dilinizi geliştirme fırsatı veren bir süreç. Bu sürecin içinden geçen biri olarak WAT düşünen arkadaşlara önerim, iki konuya özellikle dikkat etmeleri. Birincisi şirket seçimi, başvurduğunuz şirketin güvenilirliği en önemli konu.

 

Bu noktada mükemmel bir yaz geçirmeme katkısı olan Gökçe'ye ve İdealsas ailesine ayrıca teşekkür etmeliyim sanırım. Bir diğer dikkat çekmek istediğim konu ise beklentiler. Bu programa başvururken WAT'ın bir tatil programı olmadığı ve ilk süreçte çalışmanız gerektiğini unutmamak gerek. Ayrıca orada sizleri bambaşka bir kültür ve yemek alışkanlıkları bekliyor, bunu da hatırlatmak gerekiyor sanırım. Ama bu gözünüzü korkutmasın farklılıklardan zevk almak bu sürecin en önemli parçası.

 

Ben, Old Orchard Beach, ME'de bir eğlence parkında ride operator olarak işe başladım. İkinci haftanın ardından da birçok arkadaşım gibi ben de ikinci bir işte çalışmaya başladım. Yorucu bir süreç olduğunu kabul etmeliyim ama bir o kadar da zevkliydi. Old Orchard Beach küçük şirin bir tatil kasabasıydı. Yeni başvuracak arkadaşlara bir diğer tavsiyem de büyük şehirlerden çok küçük kasabaları tercih etmeleri. Çünkü bu tarz yerlerde gerçek "Amerikan Kültürü"nü tanımanız ve insanlarla kaynaşmanız çok daha kolay.

 

OOB'da insan ilişkileri benim en sevdiğim şeylerden biriydi. İnsanların yolda gülümseyip birbirine selam verdiği, bir kaç kere uğradığınız bir kafede çalışanların size adınızla hitap ettiği, hatta bankaya gittiğinizde bile görevlilerin size tatil planlarınız için bol bol tavsiye verdiği küçük bir tatil kasabasıydı. Amerika ile ilgili bahsetmem gereken bir diğer konu ise kurallara sıkı sıkıya bağlı oldukları. Özellikle çalıştınız yerde buna dikkat etmeye çalışmalısınız. Kurallar konusunda titiz davrandığınız sürece sizin için ellerinden geleni yapacaklardır.

 

Ortalama üç aylık bir sürecin ardından da "travel" kısmı başlıyor.  Ben Doğu sahilini kapsayan bir tura katıldım, ardından da bir kaç gün daha NewYork'da kaldım. Eğer tatil planlarınızı önceden yaparsınız ve bütçenizi de bu doğrultuda ayarlarsanız yararlı olacaktır. Çünkü işin bir de alışveriş kısmı var ki bu da Amerika'da kaçınılmaz!

 

Daha anlatılabilecek çok şey var şüphesiz ama geçtiğimiz yaz benim hayatımın en güzel dönemiydi. Hayat boyu sürecek çok güzel dostluklar kazandığım ve birbirinden renkli anılarla dolu geçen bir süreçti.

 

Sena Meltem SAYDAM

Kocaeli Üniversitesi, Uluslar Arası İlişkiler

2012 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Maine Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

sema-meltem-saydam_c71ea0a2-009e-4612-a433-ba808239345d.jpg