Öncelikli Amacım Yabancı Dil Sorununu Halletmekti


öncelikli amacım yabancı dil sorununu halletmekti

Rıza Kaya

Sevgili arkadaşlar, Eminim şu an hepiniz bir takım şeylerin peşinden koşuyorsunuz. Üniversite öğrencileri olarak yıl boyunca gösterdiğimiz emeğin hakkını hepimiz almak için uğraşıyoruz ama bu süreçte kendimizi akademik yönden geliştirirken sosyal yönelimleri eksik bırakıyoruz. Özellikle staj dışında çoğu üniversiteli yaz tatilinde sadece zaman geçiriyor ve belki bize hayatımıza çok önemli şeyler katacak faaliyetlerden uzak duruyoruz.

 

Şimdi hepiniz bu yazıyı okuduğunuza göre work and travel programı hakkında bilgi edinmeye çalışıyorsunuz. Ben İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. 2. sınıf öğrencisiyim. Bu programı gecen sene duymuştum ve baştan ilgimi çekmişti. Bu sebeplerle programın içeriğini, şartlarını, bana katacaklarını öğrenmek için araştırmaya başladım. Daha önce bu programla Amerika’ya gitmiş öğrencilerle irtibata geçtim ve baştan heveslendiğim bu işi şüpheyle bakmaya başladım. Çünkü birkaç kişi dışında genelde insanlar oraya gittiklerini ve sadece çalışıp döndüklerini anlattılar. Ama yine de ben kendim araştırmaya devam ettim. Sonunda bir karar verip kayıt oldum. Öncelikli amacım yabancı dil sorununu halletmekti.

 

Okul bittikten bir kaç gün sonra toparlandım ve 3 ay boyunca kalacağım bilmediğim bir ülkeye yola çıktım. Basta her şey çok zor görünüyordu ve kafamda birçok soru işareti vardı. Kalacağım yer, oradaki isim, oradaki insanlar ve neyle karşılaşacağım konusunda endişeliydim. Gittiğim yer Mrytle Beach güzel turistik bir sahil kasabasıydı. Başta alışamasam da burayı zamanla sevmeye başladım. İlk önce İdealsas’ın ayarladığı otelde kalıyordum. Daha sonra şehri yavaş yavaş keşfetmeye başlayınca iş yerine daha yakın bir yere tasındım. Otobüs hatlarını ve durakları öğrenip ulaşım sorununu çözdüm. Daha sonra beraber kaldığım arkadaşlarımla araba kiralayarak hem ise rahat gidip gelmeye hem de boş zamanlarımızda Amerika’nın sahil kasabalarını dolaşmaya başladık. Bundan sonra ikinci ise girdik. Hem de tanıdığım herkes rahatlıkla boş zamanlarında yapacak uğraşlar edindi. Bu dediklerimizi yapamayanlar da oldu tabi ki. Ama biz de bu yaptıklarımızı soruşturarak konuşarak cesaret ederek yaptık. 3 ay boyunca tekdüze bir hayat yaşamayı seçmedik. Sonuç olarak insanlarla iyi ilişkiler kurduk ve bu sayede sadece dilimiz değil diğer özelliklerimizi de geliştirme fırsatı yakaladık. Ayrıca iyi para kazandık ve dolu dolu bir 3 ay geçirdik.

 

Benim kanaatimce WAT programı insanların hem kendine vakit ayırması hem çalışarak hayata bir başlangıç yapması hem de yeni bir ülkede farklı insanlarla yaşamayı öğrenmesi bakımından hayatimin en önemli devrelerinden biriydi. İnanın eğer kendinize güvenirseniz yapamayacağınız şey yok. Yasayacağınız zorluklardan bile ileride ders alacak ve tek başınıza onları çözmeyi öğreneceksiniz. Şimdiden hepinize hayırlı yolculuklar dilerim.

 

Rıza KAYA

İTÜ, Elektrik Mühendisliği

2007 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, South Carolina Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

riza-kaya_88d13c53-32d4-45f1-89f2-07a2bdcef809.jpg