Akademik Kariyerim için İngiltere'de İngilizce Öğrenmeye Geldim


akademik kariyerim için ingiltere'de ingilizce öğrenmeye geldim

Muhammed Raşit Şimşek

İngiltere'de Hem Çalışma Hem de Eğitim Programı Olan Sandviç Programı Röportajı

Böyle bir programa katılmaya seni iten sebep neydi?

Bu programın özellikleri tam istediğim unsurları içeriyordu. Yani iş İngilizcisi günlük hayat İngilizcesi ve takviye olarak dil okulu olması bana çok uygun ve cazip geldi..

Programdan beklentin ne seviyedeydi, şuan bulunduğum durumdan memnun musun?

Beklentim tabi ki çoktu ama buraya gelince yabancı bir ülkede dil öğrenmenin daha çok emek ve zahmet gerektirdiğini fark ettim. Sonuç olarak memnunum..

Sana gitmeden anlatılanla karsılaştıkların arasında çok farklılıklar var mı, yani doğru bilgilendirildiğini düşünüyor musun?

Bana programla ilgili olarak sizin anlattıklarınız ile benim burada yaşadığım ve gördüğüm şeyler genelde örtüşüyor. Yani kısaca evet diyebilirim.

Bun programdaki geçirdiğin süreyi dikkate alarak bu programı düşünenlere tavsiyelerin nedir?

Tavsiye olarak arkadaşlara fırsatları varsa ve çalışmaktan yani zaman zaman yorulmayı göze alabiliyorlarsa bu programı denemelerini tavsiye ederim. Tabi ki karşılığını da para kazanarak ve de İngilizce’nizi geliştirerek alıyorsunuz..

İngilizce seviye olarak iyi bir duruma gelmek için belki vakit erken ama umutlu musun, bu işi bu süreçte halledebileceğine inanıyor musun?

Açıkçası geleli 1 ayı geçti ama ben pratik olarak iyi bir seviyedeyim bunu burada beraber olduğumuz İngilizlerde söylüyor. Ama memnuniyetiniz beklentinizle doğru orantılı. Çünkü ben program sonrası akademik bir kariyer hedeflediğim için takviye olarak ders çalışıyorum..

Okulda geçirdiğin sürede okul ve konaklamadan beklediğini alabildin mi? Aile yanında kalmanın eksi ve artı yönleri neydi sence?

Okulda arkadaşlık olarak biz Türkler sıcakkanlı ve dost canlısıyız. Hemen iletişim kurabiliyoruz. Aile yanında başlarda biraz çekiniyordum ama sonradan çok iyi bir dostluk kurdum ve beni otelde ki çalışma sonrası Canterbury’de ki dil programı için tekrar döndüğümde yine yanlarında konaklamamı istediler. Hatta okulumu arayıp bu isteklerini ilettiler, dönüşte yine aynı evde kalacağım. Burada Türkleri seven daha çok yani iyi bir izlenimiz var genel olarak. Başlarda aile ile ilk olarak sabırlı ve anlayışlı bir tavır takınmakta yarar var. Bir de konaklama yeri olarak aşırı lüks beklentilerde bulunmamak gerekiyor. Mütevazı ve yeteri kadar bir konaklama sağlanıyor. İhtiyaç olduğunda eğer kibar bil dille istediğinizde, taleplerinizi geri çevirmiyorlar. Bir de ben özellikle aileyle ev ortamında en az 1 saat birlikte oturup, onlarla zaman geçirmeye özen gösteriyordum. Sıkılsam bile hemen odama çekilmiyordum. Sorular soruyordum yani yanlış da olsa sorular soruyordum. Konuşmaya gayret ediyordum. Ve şuan hala telefonla da olsa görüşüyorum. Zaten dönünce büyük olasılıkla aynı ailede kalacağım.

Okul sence nasıldı, Egitim anlayışı, kalitesi, öğrenci profili, binası, imkanları ile bir değerlendirme yapman mümkün mu acaba?

Stafford House okulun öğrencilere sunduğu imkanları ve ders kalitesiyle bence çok iyiydi. Ayrıca öğretmenlerden ders dışında da yardım istediğinde fazlasıyla yardımcı oluyorlar. Ekstra kitaplar, testler verebiliyorlar. Zaten derslerde mutlaka seni konuşturuyorlar yani interaktif bir ders anlayışı var. Bir köşede durup konuşmadan dersi bitiremezsin. Yani lisedeki gibi yırtamazsınız hocadan:) Bina tipik olarak eski bina sınıflarda. Restore edilmiş ama ben okulun binasını pek beğenmiyordum. Bu da Türkiye’deki okul bina anlayışıyla ilgili simdi normal geliyor. Okula gidip gelirken okul öğrenci servisi imkanı gerçekten iyi. Fakat yemeklerinden ben şahsen memnun değildim. Pek iştah açıcı değil damak kültürümüze pek hitap etmiyor. Tabi ki alternatif yemeklere başvuruyoruz.

Canterbury nasıl bir yer, ekonomik olarak bir öğrenci için uygun mu?

Canterbury aslında mütevazı sayılan bir şehir. Yani temel ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabiliyorsun. Yani yabancı insanlara alışıklar. Çünkü üniversiteleri olan bir şehir. Para harcamak kişinin elinde yani bazen yemeği beğenmeyip dışarıda yiyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda eğlenmek için yine para harcayabilirsiniz. Duruma göre değişir. Ben biraz idareli biriyim yani vaziyeti idare ettim diyebilirim. Gerektiğinde ve yerinde harcamakta yarar var diyorum.

Şuan bulunduğun şehir nasıl bir yer, çalıştığın otelle ilgili biraz bilgi verir misin?

Bulunduğum şehir aslında çok sosyetik bir şehir. İngiltere’nin sayılı şehirlerinden (Harrogate) Leeds şehrine bağlı. Çok güzel ve tarihi bir şehir. Üst düzey gelir gurubu insanlar yaşıyor. Otelin adı “Old Swan Otel, cok meşhur bir otel, eski ünlü İngiliz romancı Agatha Christy bir zamanlar bu otelde 2 hafta kalmış. Ortadan kaybolup burada saklanıp roman yazmış ve otelin adını da böylece duyurmuş. Bir de yaşadığım bu şehirde bir Hollywood filmi çekilmiş, filmde de otel mekan olarak kullanılmış. Dustin Hoffman oynamış. Otel 136 odalı, 4 yıldızlı iyi bir otel. Konaklama olarak bana oda verdiler. İçinde tv, buzdolabı, iyi bir yatak, dolap vs var. Konaklama bedeli olarak haftada 35 pound veriyorum. Otelde Porter olarak görev yapıyorum. Resepsiyonla birlikte çalışıyorum, kısaca her şeyi yapıyoruz; örneğin müşterilerin sorunlarıyla ilgileniyorum, bavul taşıyorum, bazen odalara yiyecek- içecek servisi yapıyorum, düğün toplantılara salonu , masaları ve sandalyeleri hazır hale getiriyorum. Haftada en az 40 saat çalışıyorum, saat başına 6 pound alıyorum. Bahşiş olayı bazen hiç olmuyor, bazen de iyi olabiliyor. Mesela ben 3 haftada 30 pound gibi aldım; bu normalin altındaymış. Burası lüks bir otel, ve geceliği 120 sterlin olunca bahşiş vermeleri de biraz zorlaşıyor sanırım. Kısaca haftalığım 240-250 Pounda geliyor. (yani yaklaşık 600-625 YTL)

İzin yapabiliyor musun, izin günlerini nasıl değerlendiriyorsun?

haftada 2 gün izinliyim. Bu günlerde genelde şu ana kadar gerekli temel ihtiyaçlarımı; resmi işlerimi hallettim. Yani dinlenmek için iyi fırsat oluyor. Çünkü benim oteldeki pozisyonum yorucu olduğundan iyi dinlenmemiz gerekebiliyor...

İngilizce öğrenme için otelden arta kalan zamanlarda neler yapıyorsun?

Mümkün olduğunca Stafford House’daki öğretmeninim bana verdiği takviye kitaplara çalışıyorum. Kelime ezberliyorum. Zaten en yakın arkadaşımdan birisi İngiliz. Onunla sürekli İngilizce konuşuyorum.

Sana İngiltere’de garip gelen şeyler oldu mu? Yemekleri ve kültürleri hakkında ne düşünüyorsun?

İngiltere’de garip olan bir sürü şey var ama ben birkaç tane söyleyeyim. Birincisi aşırı kibar olabiliyorlar, ikincisi çok saygılı insanlar; araçları sürekli olarak yayalara yol veriyor, ve üçüncüsü asla trafik sıkıştığında kornaya basmıyorlar. Her isteklerinin sonunda "lütfen" demeyi unutmuyorlar, teşekkür etmeyi de. Zaten araç trafiği yolları bizdekinden farklı arabalarda direksiyonlar sağda, trafik sağdan akıyor. Dostluk aile anlayışları çok farklı. Pek duygusal bir millet değiller.

Şu ana kadar yaşadığın en ilginç olayı bizimle paylaşır mısın?

Aslında ilginç olay yaşama adına, genel anlamda söylediğim gibi kültürel farklılıkların açıkça meydana çıktığı anlarda yaşıyorum. Örneğin onların kendi aileleriyle olan ilişkileri anne babaya bakış açıları biraz duysuzca. Ama bunu sorun etmiyorlar. Bu bana çok ilginç geldi doğrusu.

Seni oraya gönderen acente olarak sorumluluklarımız tam olarak yaptığımızı düşünüyor musun, şu yönlerde eksiktiniz diyebileceğin hususlar olduysa içtenlikle belirtmeni isteriz.

Genel anlamda ben şahsen memnunum, sadece bir hususta bir sıkıntı çektim; oda bilet bulunması konusunda keşke biraz daha yardımcı olabilseydiniz çünkü gidiş-dönüş aldım. Gerek yokmuş, ikincisi zaman olarak erteletmem lazım biletimi ama sağlık olsun. Genel olarak ben çok memnunum sizin verdiğiniz hizmetten özelikle vizeyi almam konusunda çok yardımlarınızı gördüm.

Bu programa gelen çok öğrenci var mi, genelde nasıl bakıyorlar, okulda çok Türk var mıydı? Burayı dil eğitimi için geleceklere de tavsiye eder misin?

Burada ben geldiğimde okulda beklediğimden fazlasıyla çok Türk vardı. Bu programı beğenende var beğenmeyende, açıkçası bulunan iş ve kişinin beklenti düzeyi ile de alakalı bir durum. Eğer ben hem okurum hem de çalışabilirim diyen öğrenci varsa bu program ideal. Verdiğiniz parayı zaten çalıştığınız zaman süresinde geri kazanabiliyorsunuz. Buraya gelecek öğrencilere şunu söyleyebilirim. Gelmeden biraz dil açısından hazırlansınlar. Çünkü hava alanına indiğiniz andan itibaren dil eğitimi başlıyor. Yani konuşmaktan korkmayan yanlışta olsa konuşabilen çekingen olamayan öğrenciler bu programdan beklentilerinin üstünde pratik konuşma ve iş İngilizcesi elde edeceklerdir.

Muhammed Raşit ŞİMŞEK

Uludağ Üniversitesi, Uluslar Arası İlişkiler

Stafford House College Canterbury Dil Okulumuzda İngilizce dil eğitimi aldı

İngiltere, Canterbury

TÜM DİL OKULU REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

muhammed-rasit-simsek_25fc08f7-cba6-4c20-86b5-9cca4ded7d11.jpg