900 Dolara Araba Satın Alıp Amerika'yı Gezdik


900 dolara araba satın alıp amerika'yı gezdik

Ali Rıza Özdemir

Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

Temel sebep İngilizcemi geliştirmek ve Amerika’yı görüp gezmek.

 

Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

Amerika’ya gittikten sonra işverenin işe almamasından endişeleniyordum fakat böyle bir şeyle karşılaşmadım.

 

Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı? 

Yaşanılan bazı zorluklara rağmen her öğrencinin katılması gereken bir program, özellikle mezun olduktan sonra Amerika’da master yapmak isteyenler mutlaka bu programa katılmalı ve tecrübe kazanmalı. Ancak en güneydeki ve orta kısımdaki eyaletlere pek tavsiye etmem. Türkiye’den bir arkadaş grubu ile gidilirse daha iyi olur.

 

İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas’ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? “W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli” ?

Firmadan dolayı bir sıkıntı yaşamadım. Gerekli olan bilgileri zamanında duyurdular ve orada sorun yaşayan bazı arkadaşların sorunlarını giderdiler.

 

İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

Biz İngilizce yönünden biraz şansızdık çünkü Alabama’da nüfusun %70i zenci idi ve anlaşılması zor bir aksanları vardı. İlk gittiğim gün beni karşılayan Kaliforniya’dan manager İngilizceni geliştirmek istiyorsan yanlış yere geldiğimi söyledi çünkü kendisinin de bazen bazı konuşmaları anlamakta zorlandığını söyledi. Buna rağmen yine de İngilizcemin iyi geliştiğine inanıyorum.

 

Gitmeden önce işiniz bellimiydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

Gitmeden önce işim belliydi eğlence parkında çalışacaktım ama oraya gidince farklı departmanlarda secim yapma şansımız var ama başka departmanda eksik varsa o zaman seçim yapma şansın azalıyor onların istediği departmanlara gitmek zorunda kalıyorsun ama bu çok nadir oluyor. Yiyecek, oyun, ride operator, temizlik, lifeguard gibi departmanlar vardı. Ben yiyecek departmanında pizza yaptım. İşim iyiydi, her şey hazır olarak geliyordu, dondurulmuş pizza ekmeğinin üzerine malzemeleri koymak ve pişirmek bana kalıyordu.

 

Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

Günde ortalama 10 saat çalıştım mesai olarak çalışmak mümkün, ikinci bir işte çalışmadım.  

 

İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Çalıştığım yerde hiçbir zorlukla karşılaşmadım ama bazı arkadaşlar karşılaştı ve sorunlarını manager ya da supervisorlara bildirip hallettiler. İşyerinde bir sorununuz varsa supervisor ya da managerla beraber çözmelisiniz, yoksa kendi başınıza sorunu daha da büyütebilirsiniz. Bazen işyeri dışındaki sorunlarınızı bile çözmede yardımcı oluyorlardı.

 

Amerika’da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

Alabama’ya gittim Birmingham şehrinde idim. Alabama Amerika’nın fakir eyaletlerinden biriydi pek beklediğim gibi çıkmadı ama yine de fena sayılmazdı. Bize yabancı olduğumuz için kötü davranan hemen hemen hiç olmadı ama işyerinde zencilerlerle ufak tartışmalar olmadı değil. Gece yolda yürürken ya da yalnız bir yerlere yürüyerek giderken sizden para isteyebilirler onun için yanımızda fazla para taşımıyorduk. Konaklama olarak çoğunlukla otelleri kullanıyorduk ama yalnız iseniz kazandığınız parayı otele verirsiniz, ev tutmayı da düşündük fakat ev kiralamak için en az 6 ay kontrat yapmak istiyorlar. Şehir merkezinde öğrenciler ya da hostel tipi apartmanlar bulunabiliyor, onlar otellere göre çok ucuz, sonradan bu tarz bir apartman bulduk ve orada 1 ay kaldık. Sonra çeşitli nedenlerden dolayı apartmandan atıldık. Ulaşım konusuna gelince Amerika’da çoğu eyalette toplu taşıma yaygın değil, arabanız yoksa hiçbir şey yapamazsınız. Gidecek olanlara tavsiyem 3-4 kişi gidip gittiklerinde ilk önce bir araba satın almaları. 800-900 dolara 90,95 model arası bir araba satın alınabilir tabi bunun sigorta masraflarını da unutmamak lazım çünkü başınıza bir kaza gelebilir. Biz satın almadık kiraladık ve satın almadığımıza çok pişman olduk. 

 

Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

Bu tamamen sizin gittiğiniz eyalete bağlı mesela Alabama’nın pek büyüleyici bir tarafı yoktu ama Florida çok güzeldi. Birde para Amerika’da her şey çalışamazsanız ve parasız kalırsanız Amerikan rüyası kâbusa dönüşür.

 

İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

İş dışı zamanlarda gezdik alışveriş yaptık. Gittiğim şehirler Newyork, Atlanta, Orlando, Miami, St. Augustine, Jacksonville, Daytona, Savannah… Araba kiraladık. Yalnız iseniz büyük paralar gerekir diyebilirim ama 4 kişilik bir arkadaş grubuysanız kişi başına 500- 600 dolar parayla ve makul ölçülerde bir haftalık bir gezi yapabilirsiniz bunu içine araba kirası ve yakıt parası da dâhil.

 

Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

Konaklamamızı kendimiz ayarladık. İlk önce otelde sonra apartmanda sonra tekrar otelde kaldık. Bazı otellerde ve apartmanlarda uzun süreli kalacak olursanız pazarlık yapılabiliniyor.

 

Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

Bir aylık ortalama masraf 150 – 200 dolar civarında tabi sigara veya çeşitli alışkanlıklarınız yoksa.            

   

Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

Giderken 1000$ götürdüm Amerika’da 3000$ civarında para kazanabildim. Gitmek için harcadığın parayı hatta daha fazlasını kazanmak mümkün ama orada şartları zorlamak gerekiyor ikinci iş falan vs. Ya da hiç boş gün almadan çalışmak lazım yada garsonluk gibi bahşişli işlerde çalışmak gerekir, en çok bahşişli işlerde çalışanlar kazanabiliyor.

 

Program sonunda size sunulan gezi ve seyahat hakkını kullandınız mı? Program sonu gezisini yeni katılımcılara tavsiye eder misiniz? Bu gezi çok maliyetli oldu mu? Hangi eyaletleri gördünüz?

Seyahat hakkımı kullanmak için program sonunu beklemedim 15 Ağustos’tan sonra 8 günlük bir Road Trip programına çıktık. Georgia, Florida ve South Caroline’yı gördük.  Bana göre bu programın en zevkli tarafı da çalıştıktan sonra kendi kazandığın parayla gezmek. Daha öncede söylediğim gibi 3-4 kişi olunursa maliyetler çok düşüyor. Program sonu gezisini herkes yapmalı bence çünkü çalışırken sadece bulunduğun eyaletin bile tamamını gezemezsin.

 

Ali Rıza ÖZDEMİR

Fatih Üniversitesi, İşletme

2004 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Alaska Eyaleti'nde çalıştı

 

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

ali-riza-ozdemir_ec87d41c-384f-4fd2-ae9f-99d83f979353.jpg