WAT’lı Olmak yada WAT’lı Olmamak, İşte Bütün Mesele Bu


wat’lı olmak yada wat’lı olmamak, işte bütün mesele bu

Çağrı Sığ Sığırcı

Amerikan konsolosluğunun 2006 yazı Work and Travel katılımcıları arasında yapmış olduğu kompozisyon yarışma sonuçları açıklanmıştır. İdealsas öğrencilerinden Çağrı Çığ Sığırcı’nın ‘’To Wat Or Not To Wat‘’ başlıklı kompozisyonu ödüle layık görülmüştür.

 

 

WAT’lı olmak ya da WAT’lı olmamak

 

Amerika yeni bir dünya...

Atlantik Okyanusu’nun öteki tarafında yaşayan insanlar için Amerika tarihi boyunca umutlar, fırsatlar ve özgürlükler ülkesi olmuştur.

 

İlk koloniler dini sorunlar nedeniyle Britanya’dan Amerika’ya göç ettiler. Sonrasında yeni koloniler onları izledi ve değişik ülkelerden pek çok insan farklı nedenlerle bir araya geldiler.

 

Takip eden yıllarda Amerika yeni bir yapılanmaya giderek “türünün tek örneği” olarak ”e pluribus unum” haline geldi. (yani pek çok medeniyetten tek bir medeniyet elde edildi)

 

Amerika, benim gibi pek çok insanın da gidip görmek istediği bir yer. Çünkü teknolojinin ve globalizmin çocukları olan biz, Amerika sinemalarında, dizilerinde, reklamlarında, yemek sektöründe ve politik alanda pek çok farklı bakış açısıyla karşılaşıyoruz. Sürekli yeni bilgilerle ilişki içindeyiz.

 

Amerika hakkındaki umutlarımı bir sıraya koyarsam, Amerika’ya WAT programı çerçevesinde gittim. Maceram, Orlando’nun “güneş ışığı eyaleti” olarak adlandırılan Florida eyaletinde başladı.

 

Orada çok çeşitli işler yaptım. Mc Donalds’da amigolarla çalıştım, daha çok akşamları Brezilya Restoran’ında çalıştım ve bir keresinde dünyanın en eğlenceli insanlarının Brezilyalılar olduğunu anladım. Umuyorum ki herkes dünyaya onların gözlerinden bakmayı başarabilir.

 

Bundan başka haftanın bazı günleri, Orlando caddelerinde kiralık araba şoförlüğü yaptım. Bu benim için yorucu ama bir o kadar da heyecan verici bir deneyimdi. Çünkü farklı kültürlerden insanları taşıdım; Arap, PortoRicolu, Amerikalı, İspanyol ve tabii Türkler (Türkler her yerdeler). Hepsiyle iletişim kurup bana ve ülkeme karşı sempatiyle yaklaştıklarını görmek beni oldukça mutlu etti.

 

Amerika’da beni başka ne şaşırttı? Hayatın her aşamasında her alanında belli bir sisteme uyuluyor. Her şey belli bir düzen içerisinde yürütülüyor.

 

Kurallar var ve insanlar onlara uyuyorlar. Aksi takdirde yaptırımların ağır olacağını biliyorlar. En çok da trafik kurallarına uyuyorlar. (Beni en çok şaşırtansa sürücülerin yayaları gördüklerinde durup onlara yol vermeleri olmuştu)

 

Ayrıca küçük yaşta alkol kullanımıyla ilgili kısıtlamalar getirilmiş durumda ki insanlar bunu çok yapıyorlar. Diğer bir izlenimim ise, Amerika’da İspanyolca konuşan pek çok insanın bulunduğu... Ve pek çok insana göre, bundan 50 yıl sonra İspanyolca konuşan insanların sayısı İngilizce konuşan insan sayısını geçecek. Çalışırken anladığım bir diğer şey, çalışanlara bahşiş verilmesine önem verildiği. Ülkeme döndüğümde de bu nedenle çalışanlara az ya da çok bahşiş vermeye dikkat ettim. Çünkü artık bahşiş almanın onları mutlu ettiğini biliyorum. Diğer ilgimi çeken şey, düşünce özgürlüğüne önem verilmesi oldu. New York’un merkezinde insanların George Bush ve babası Washington Bush’a hakaret içeren tişörtleri giydiklerini ve sattıklarını gördüm.

 

Bunun aracılığıyla, benim yolculuk hikâyemin ünlü Amerikan Rüyası’ndan bir bölüm olduğunu fark ettim. Aynı zamanda, tamı tamına Davit Lynch filminin benim filmim olmasını umdum. Yönetmen bendim, baş aktör bendim, film müziğini ben bestelemiştim. Filmin geçtiği yer Amerika, aktör ve aktrisler,  Orlando’dan Miami’ye, Fort Myers’dan Tapma’ya Amerika yolculuğumda karşılaştığım insanlardı. Pek çok arkadaş canlısı insanla, güzel bayanlarla tanıştım ve ağacından taze hindistan cevizi yedim. Başarılı sokak müzisyenleri gördüm. Hatta saksafon çalan bir adama, Türk şarkısının notalarını verdiğimde onu çaldı.

 

Otobüs şoförlüğü yaptığı yerde restoran sahibi olan insanlarla tanıştım. Amerika’ya gemi yolculuğu yaparak zorluklarla gelen aşçılar tanıdım. İnanılmaz lüks yatlara, villalara ve gece hayatına karşın Amerika’nın zengin ve fakir olan taraflarını gördüm. Sokakta yaşayan hiç de azımsanmayacak derecede olan insanları da gördüm. Miami’yi gördüm, karanlık Miami sokaklarında Al Pacino olduğunu varsaydım: Çizikyüz’deki Tony Montana gibi ağzında sigara ve elinde büyük bir silahla “arkadaşıma merhaba de” Eğlence parkları gördüm. Büyük palmiye ağaçları gördüm. Tropikal yağmurlarda ıslandım. Çok güzel sahiller gördüm; cennetin bir parçası olduğunu düşündüğüm, Fort Myers’ın sessizliğinin ve renklerinin hâkim olduğu.

 

WAT maceram bana hayatımın geri kalanında kullanabileceğim pek çok deneyim kazandırdı. Hayallerini gerçekleştiren ya da korkularını yenen pek çok insanla tanışma fırsatı buldum. Yeni yerler gördüm, değişik kültürleri tanıdım, farklı bir ülkede çalışmak bakış açımı oldukça genişletti. Bundan dolayı diyorum ki WAT’lı olmak ya da WAT’lı olmamak işte bütün mesele bu.

 

Çağrı Sığ SIĞIRCI

Bahçeşehir Üniversitesi, AB İlişkileri

2005 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Florida Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

cagri-sig-sigirci_d45225cc-06f2-4dcb-9a8a-a546021f3b16.jpg